وردپرس چیست؟

وردپرس
وردپرس

وردپرس یکی از سیستم های مدیریت محتوای متن باز یا به اصطلاح همان open source به شمار می رود که خیلی از افراد و حتی خیلی از سایت های بزرگ دنیا از آن استفاده می کنند که به سادگی می توانید با هزینه خیلی کم این نوع سایت ها را طراحی و شروع به کسب درآمد از اینترنت کنید.

سیستم مدیریت محتوا وردپرس

در سیستم مدیریت محتوا به خصوص وردپِرس قابلیت های زیادی وجود دارد که در اختیار شما قرار گرفته تا بتوانید با استفاده از افزونه ها، تم ها و همچنین ساختار سایتی که قرار است آن را طراحی کنید، بهترین و متفاوت ترین نوع سایت را طراحی کنید.

در اینجا به چند مورد مهم از پر کاربردترین این سایت ها اشاره می کنیم:

 • سایت های خبری
 • سایت های فروش فایل
 • سایت های سازمانی
 • سایت های اطلاع رسانی
 • پورتال مشتریان
 • سایت های شخصی
 • فروشگاه های اینترنتی

و غیره که هر کدام از این سایت ها با توجه به کاربردی که دارد طراحی و ساخته می شود.

 

امنیت سیستم مدیریت محتوای وردپرس

یکی از سوالاتی که شاید به ذهن خیلی از افراد خطور کند در مورد امنیت وردپرس است و باید عنوان کرد که وردپِرس به صورت مداوم به روز رسانی و آپدیت می شود و این نشان دهنده این است که مشکلات امنیتی که در نسخه های قبلی به وجود می آید در نسخه های جدید و آپدیت شده به صورت کامل برطرف می شود پس با خیال کاملاً راحت می توانید از این سیستم مدیریت محتوا استفاده نمایید.

اما نباید یک نکته مهم را فراموش کنید:

اگر از افزونه های با کیفیت پایین در هنگام طراحی سایت استفاده نمایید و یا اینکه به هنگام نوشتن و طراحی قالب سایت مورد نظرتان، کدنویسی را طبق اصول امنیتی رعایت نکنید قطعاً به محض بالا آمدن سایت و اجرا شدن آن ممکن است با مشکلات امنیتی مواجه شوید.

وردپِرس یا جوملا؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟

سیستم مدیریت محتوا

هر دو سیستمی که بیان کردیم یک سیستم مدیریت محتوای متن باز هستند و کار کردن با آنها، سفارشی کردن سایت هایی که طراحی می کنید، وجود منابع مناسب و زیاد و از همه مهم تر پشتیبانی، از وضعیت بسیار مناسبی در سرتاسر دنیا برخوردار است. اما به هر حال هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خودش است که در اینجا به چند مورد از این موارد اشاره می کنیم.

مورد اول: سئو و بهینه سازی

به طور حتم یکی از مهم ترین کارها و فعالیت هایی که بعد از طراحی و اجرای سایت بایستی روی وب سایت انجام داد سئو و بهینه سازی است تا به این صورت موتورهای جستجو بهتر و راحت تر بتوانند سایت تان را شناسایی و به مخاطبین و مشتریان معرفی کنند. اما اینکه بین وردپِرس و جوملا کدامیک برتری نسبی تری دارد را در زیر عنوان می کنیم:

تصویری که در زیر مشاهده می کنید مربوط به سیستم مدیریت محتوای جوملا است که این امکان را در اختیار کاربران قرار داده که با استفاده از متا دسکریپشن یا به اصطلاح همان متا توضیحات، اضافه کردن کلمات کلیدی برای محتوای تولید شده، مطالب و مقاله های تولید شده را از هر حیث برای موتورهای جستجو سئو نمایید.

متا دسکریپشن جوملا

اما همین مورد در وردپِرس با استفاده از یک افزونه محبوب و مشهور به نام Yoast Seo انجام می شود که به طبع امکانات خیلی بیشتری به نسبت سیستم مدیریت محتوای جوملا دارد و کاربران به سادگی می توانند محتواهای تولید شده را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنند.

 

مورد دوم: امنیت در سیستم مدیریت محتوا 

بحث امنیت برای هر نوع سیستمی از وردپِرس گرفته تا جوملا و یا سایت هایی که به صورت اختصاصی طراحی می شوند، از اهمیت و ضرورت بسیار زیادی برخوردار است و با توجه به اینکه وردپرس به نسبت جوملا از محبوبیت بهتر و بیشتری برخوردار است باعث شده تا هکرها بیشتر به سایت هایی که با سیستم مدیریت محتوای وردپِرس نوشته شده اند، حمله کنند.

به طبع در این طور مواقع دست هکرها به خاطر متن باز بودن این نوع سیستم مدیریت محتوا برای اعمال خرابکارانه خیلی بازتر خواهد بود و این می تواند امنیت این نوع سایت ها را کاهش دهد. اما این مورد باعث نمی شود تا از محبوبیت وردپِرس برای طراحی سایت کاسته شود چرا که تمرکز سازنده های آن بر روی بحث امنیت بیشتر از قبل شده است.

مورد سوم: دارا بودن افزونه های متفاوت برای سفارشی کردن سایت

هر دو سیستم مدیریت متن باز وردپِرس و جوملا از افزونه های متفاوت و متنوعی برای طراحی سایت برخوردار هستند. در این بین وردپِرس یک مقدار حرفه ای تر عمل کرده و از این موقعیت به سود خودش استفاده کرده و با طراحی پوسته ها و افزونه های بسیار متنوع سعی کرده کاربران بیشتری را جذب خودش کند که باید عنوان کرد در این مورد بسیار هم موفق تر عمل کرده است و حتی کاربران بسیار مبتدی که هیچ اطلاعات خاصی از کدنویسی و برنامه نویسی ندارد به سادگی می توانند افزونه های مورد نیاز سایت شان را دانلود و نصب کنند.

مورد چهارم: توانایی کنترل و مدیریت محتوا

اگر تاریخچه وردپِرس را مورد بررسی قرار دهید متوجه می شود که این سیستم مدیریت محتوا بیشتر برای مدیریت کردن یک وبلاگ استفاده می شده و به مرور زمان به خاطر سیستم اوپن سورسی که دارد برای طراحی سایت هم مورد استفاده قرار گرفته شد. اما جوملا در طراحی و راه اندازی سایت خیلی متفاوت تر و پیچیده تر عمل کرد.

اما بحث مدیریت محتوا که به وجود می آید تفاوت هایی آشکار و مشهود بین این دو سیستم را می توان مشاهده کرد. یادگیری زبان برنامه نویسی در جوملا یک مقدار زمان بر و طولانی تر است و به همین دلیل است که خیلی از کاربران کمتر از این سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنند. اما در آن طرف وردپِرس به زمان کمتری برای یادگیری زبان برنامه نویسی آن نیاز دارند و کاربران قادرند که محتوای سایت خودشان را به سادگی مدیریت نمایند.

قالب وردپرس چیست؟

یک قالب وردپرس در اصل شکل ظاهری سایت را به کاربران نشان می دهد و شما با استفاده از این قالب ها می توانید شکل ظاهری و نحوه چینش المان های متفاوتی که در صفحات سایت وجود دارد را به کاربران نشان دهید و در صورت نیاز آنها را تغییر دهید.

با تغییر قالب به صورت کامل شکل ظاهری و المان هایی که طراحی کرده اید تغییر می کند و به این مورد front end هم گفته می شود. در اصل front end به بخش هایی از سایت گفته می شود که توسط کاربران قابل مشاهده است و در واقع با تغییر قالب وردپِرس آن چیزی که برای کاربران و بازدید کننده های سایت قابل مشاهده است را تغییر می دهید.

اما نکته جالبی که می توان در مورد قالب های وردپِرس بیان کرد این است که مخزن های قالب های سایت های وردپرسی دارای هزاران قالب رایگان است که شما می توانید از هر کدام برای طراحی سایت استفاده کنید اما در این بین خیلی از وبمسترها بیشتر ترجیح می دهند از تم ها و قالب های غیر رایگان یا تم های سفارشی شده برای سایت خودشان استفاده کنند که به طبع امکانات خیلی بیشتر و پیشرفته تری به نسبت قالب های رایگان دارند و از همه مهم تر اینکه می توانید از پشتیبانی حرفه ای برای آنها هم برخوردار شوید.

افزونه وردپرس چیست؟

افزونه وردپرس در اصل همان اپلیکیشن هایی هستند که این اختیار را به کاربر می دهد تا به سادگی هر چه تمام تر ویژگی ها و کارکردهای جدید را به وب سایت خودش اضافه و یا از آن حذف کند و این افزونه ها دقیقاً مانند همان برنامه ها و اپلیکیشن های تلفن های همراه هستند.

هم اکنون هم بیشتر از هزاران افزونه رایگان در سیستم مدیریت محتوای وردپرس وجود دارد و اگر مایل به استفاده از افزونه های رایگان نیستید می توانید از دیگر سایت ها، افزونه های فروشی را که توسط تولید کننده های شخصی یا شرکتی تولید شده اند خریداری کنید.

همین افزونه ها باعث شد که بعد از سال 2003 که وردپِرس کار خودش را به عنوان یک ابزار ساده برای کمک به وبلاگ نویس ها شروع کرد در عرض چند سال به یکی از قدرتمندترین و در عین حال به محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای متن باز مبدل شود و کاربران بسیار زیادی را به سمت خودش هدایت کند.

 

کارهایی که افزونه‌های وردپرس می توانند انجام دهند

همان طوری که بیان کردیم افزونه های وردپِرس در اصل اپلیکیشن هایی هستند که با نرم افزار سیستم عامل وردپِرس ادغام شده اند و همراه با خود آن اجرا می شوند و به سادگی با همین ویژگی امکان مدیریت هر نوع وب سایتی را به کمک مدیریت محتوای وردپِرس در اختیار خواهید داشت.

از جمله کارهایی که می توانید با این افزونه ها انجام دهید به شرح زیر است:

 • به سادگی با افزونه ووکامرس در وردپِرس می توانید فروشگاه آنلاین طراحی کنید
 • اگر مایل باشید می توانید با افزونه Job Manager اقدام به ساخت یک فرم شغلی نمایید
 • اگر مایل به ساخت یک دایرکتوری تجاری هستید می توانید این کار را با بهترین دایرکتوری ها در وردپرس انجام دهید
 • با استفاده از این افزونه ها می توانید یک وب سایت مخصوص تخفیف یا کوپن مانندRetailMeNot طراحی کنید
 • اگر مایل به ساخت یک سایت عکاسی هستید این کار با افزونه Envira Gallery امکان پذیر خواهد بود
 • شاید مایل به ساخت یک سایت ویکی باشید که این کار با افزونه Knowledge base راحت خواهد بود
 • اگر تمایل به ساخت پادکست هستید هم می توانید از افزونه های خاص این مورد را عملی کنید

و خیلی از موارد دیگر.

 

استعلام آنلاین هزینه خدمات

نوشتهٔ پیشین
سئو یا Search Engine Optimization
نوشتهٔ بعدی
بهینه سازی موتور جستجو و بازاریایی محتوایی

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست